Биволъ разкри троловете на БСП, ръководени от Антон Кутев

Сряда, 12 Февруари 2014 07:20 Публикувана в У нас Прочетена 9849 пъти
Част от отчета за 20-дневен период през януари до Антон Кутев: Част от отчета за 20-дневен период през януари до Антон Кутев:

Близо 700 трола, които за година са пуснали над 10 хиляди поста и коментара, обслужват БСП, разкрива Биволъ. В разследването са установени имената и групите, с които те защитават "опорните точки" на партийната централа. Публикуваме материала без редакторска намеса:

Истинска армия от анонимни виртуални профили е мобилизирана да атакува с коментари и “мнения” интернет пространството. Активното мероприятие е организирано от отдела за медийна комуникация на БСП. От пръв поглед прави впечатление, че става въпрос за типични интернет “тролове” – профили зад които не стои реална личност, а са създадени с цел да имитират обществена подкрепа и да прокарват поръчкови директиви. Повечето от коментарите са с много ниско ниво на интелектулен и образователен ценз, но демонстрират свръх нахъсаност в партийната линия и особено настървение да се громят противниците на правителството и критикуващите сегашния политически режим в страната. Аналогията с прословутите “червени хунвейбини” на китайската културна революция се налага сама.
Коментарите са синхронизирани, базират се стриктно на предварително разработени и сведени за употреба “опорни точки” на БСП за публична артикулация. Темите, които се целят са актуалните за деня: Моникагейт, политическия проект АБВ, отношенията с ДПС, данъчната политика, “емунитета” на Сидеров.. Последният лексикален “бисер” издава езиковата култура на стратезите. Важното е, в очите на широката общественот и медиите да се насажда усещане колко е силна подкрепата за БСП в момента и да се спускат до публиката базисни тезиси на мислене. 
Силно впечатление прави строгата отчетност по периоди, по целеви групи, сравнителният анализ към медийния мониторинг. От всичко проличава една огромна организационна работа, движена от много добре платен пропаганден щаб.
Атаката се разпростира върху рекордния брой от над 50 електронни медии, форумите на вестници, радия и телевизии, Facebook и социалните мрежи. По поръчка на управляващата партия мероприятието се координира от агенцията "Лийдуей Медия Солюшънс", която пуска, следи и грижливо отчита всички активности на фалшивите профили. За близо година март 2013 до края на януари 2014), 672 профила са произвели 10154 коментара, прокарващи "партийните тези". Истинска инвазия!
Внимателното изследване на интернет адресите или IP-та, от които се пускат манипулативните коментари доказва, че голяма част от адресите съвпадат, т.е. различни профили с различни имена пишат от един и същи офис, или дори от един и същи компютър. От това става ясно, че вероятността един и същ човек да присъства във виртуалното пространство с многобройни фалшиви самоличности, е налице.
Забелязват се дори виртуални диалози и дискусии на един и същ потребител сам със себе си, но шизофренично мултиплициран в многобройни виртуални образи. Последното се прави, за да се имитира публичен интерес и да се внушава изкуствено определена теза. Разбира се, винаги в подкрепа на БСП, коалиционните й партньори и сегашното силно дискедитирано правителство на олигархията. Пример във Фейсбук: https://www.facebook.com/groups/298629430265254/permalink/338403766287820/
Също така троловете нападат с негативни и пораженчески статуси събитията организирани от протестиращите във Facebook, като "На кафе пред Парламента". Против събитието са се изказали следните дежурни профили стопанисвани от "Лийдуей": Bobo Linevski, Anna Plachkova, Milena Velinova, Biser Ivanov, Milena Tzvetkova.
https://www.facebook.com/events/1385114985037698/declines/
Част от активността е създаване на групи във Facebook, привличане на членове и прокарване на посланията на БСП в тях. Заглавията са красноречиви: Бойко уплашен с подвита опашка·https://www.facebook.com/groups/298629430265254/ 9 296 члена, Има ли шанс България?·https://www.facebook.com/groups/600782166613695 11 722 члена, ГЕРБ ни подслушват! СТИГА ВЕЧЕ! ПРЕКАЛИХА! https://www.facebook.com/groups/360901110695666/ 9317 члена и др.
Цел на тролските коментари не са само политическите противници - ГЕРБ и Реформаторския блок, но и вътрешната опозиция на ръководството на БСП в лицето на Близнашки, Дончева и Кадиев. Георги Първанов, Румен Петков и Ивайло Калфин от АБВ са получили стотици злостни коментари, като не е спестено и агентурното име на Първанов - Гоце.
Тролове на отчет при Антон Кутев
Агенцията редовно се е отчитала на Антон Кутев, шеф на комуникационната политика в БСП, за публикуваните коментари и нарастването на групи във Facebook, които тя специално е създала за манипулативния медиен проект на червените. Оказва се, че това са т.нар. кутевчета, за които отдавна се носят легенди в интернет пространството. Явно столетницата не може да мобилизира автентични симпатизанти, затова прибягва към платена форумна любов или омраза.
Потърсени за коментар от агенцията "Лийдуей" категорично отрекоха, че имат договор с БСП. "БСП не ни е клиент. "Нямаме договор за медийно обслужване с тях и никога не сме имали." - заяви по телефона Оля Маркес де Карденас, която се е подписала в отчетните справки.
Твърде интересни факти излизат обаче от разследването на фирмата, която осигурява това активно пропагандно мероприятие. Още по интересно се оказва проучването на компанията, която хоства голяма част от IP-тата на троловете. Оказва се, че това не е никак импровизирана политическа акция, а много добре съгласувана и синхронизирана схема с лица и фирми, свързани пряко, или косвено с управляващата в момента върхушка и със скандално знакови лица на властта.
Биволъ ще публикува тези данни в отделна статия, като продължение.
От статистиката на изтеклите съобщения може да се заключи, че нормалната продуктивност на агенцията в полза на БСП е около 700 коментара месечно, но при кризисни ситуации има рязко увеличаване на коментарите. Така например само за 3 дни от избора на Пеевски на 14.06.2013 до 17.06.2013 на амбразурата са хвърлени 54 трола, произвели 438 коментара.
По-рано в изтеклата кореспонденция в #BSPLeaks също бяха открити документи за присъствието на организирани червени тролове в Мрежата, но ставаше дума за няколко доброволци от социалистическите централи. Те са били мобилизирани по изборите, след което са изгубили мотивация и са престанали да пишат - показва анализът на оставените от тях коментари. От БСП категорично отрекоха, че са организирали такива кампании. Но документите, с които Биволъ разполага, са категорични - най-малко от година столетницата редовно използва услугите на "Лийдуей" не само за тролене, но и за изготвяне на опорни точки и други кампании.
Допитване до няколко от набелязаните за атаката онлайн медии показва, че всички профили до които сме достигнали съществуват. Потвърждава се и че, различните профили пишат от съвпадащи айпи адреси. Установихме регистрации с едни и същи мейл адрес в различни медии, както и няколко профила с един и същ email адрес в една и съща медия.
Възможното противодействие е всяка медия да отсее и блокира тролските профили и IP адресите им. Всеки потребител във Facebook може да провери дали сред приятелите му не фигурират фалшиви профили на "Лийдуей" и да ги докладва. Може също да бъдат докладвани "създадените и развивани за целите на проекта тематични групи във Facebook", които наброяват десетки хиляди членове и се използват за зомбиране в социалната мрежа. 
 Биволъ изготви търсачка в тролските послания, чрез която най-добре може да се обхване мащабът на това манипулативно информационно бедствие. Възможно е търсене по ключови думи, по период, медия и по име на трола. Примери:
Всички коментари във форума на Дневник: https://www.balkanleaks.eu/bsptrolls/index.php?q=%40address+*dnevnik*
Всички коментари във Facebook:  https://www.balkanleaks.eu/bsptrolls/index.php?q=%40address+*facebook*
Всички коментари от трола  Borisa Mirkovic във Facebook:  https://www.balkanleaks.eu/bsptrolls/index.php?q=%40author+Borisa+Mirkovic+%40address+*facebook*
Всички коментари от трола Krasnoselo:  https://www.balkanleaks.eu/bsptrolls/index.php?q=%40author+krasnoselo
Всички коментари с ключова дума Гоце: https://www.balkanleaks.eu/bsptrolls/?q=%D0%93%D0%BE%D1%86%D0%B5
Биволъ изготви списък с идентифицираните тролски профили и групи, които можете да докладвате във Facebook:
Facebook Групи
Бойко уплашен с подвита опашка·https://www.facebook.com/groups/298629430265254/ 9 296 члена
Има ли шанс България?·https://www.facebook.com/groups/600782166613695 11 722 члена
ГЕРБ ни подслушват! СТИГА ВЕЧЕ! ПРЕКАЛИХА! https://www.facebook.com/groups/360901110695666/ 9317 члена
Facebook профили
Alexandrina Petrova https://www.facebook.com/aleksandrinap3
Anna Plachkova https://www.facebook.com/anna.plachkova.1
Antonio Lozanov https://www.facebook.com/antonio.lozanov.1
Biser Ivanov https://www.facebook.com/biser.ivanov.5623
Borisa Mirkovic https://www.facebook.com/borisa.mirkovic
boyan linevski https://www.facebook.com/bobo.linevski
Branimir Kirilov https://www.facebook.com/branimir.kirilov.7
Dimitar Dimitrov https://www.facebook.com/profile.php?id=100002630260209
Elitsa Sotirova https://www.facebook.com/elitsa.sotirova.3
Galya Carova https://www.facebook.com/galya.carova
Hristo Zaprianov https://www.facebook.com/profile.php?id=100005015292340
Irina Stamenova https://www.facebook.com/irina.stamenova.56/
Ivan Yanev https://www.facebook.com/ivan.yanev.562
Katq Ivancheva https://www.facebook.com/katq.ivancheva.9
Kiril Mustangiev https://www.facebook.com/kirilmustangiev
Kostadina "Koni" Valerieva https://www.facebook.com/koni.valerieva
Liliana Mezeklieva https://www.facebook.com/liliana.mezaklieva
Liubomir Gechev https://www.facebook.com/liubomir.gechev
Luka Trayanov https://www.facebook.com/lucastorn
Margo du Tarnovska https://www.facebook.com/margo.dutarnovska
Milena Kraicheva https://www.facebook.com/milena.kraicheva
Milena Tzvetkova https://www.facebook.com/profile.php?id=100004433732979
Milena Velinova https://www.facebook.com/milena.velinova.1
Nadejda Todorova https://www.facebook.com/nadejda.todorova.378
Nina Lanina https://www.facebook.com/profile.php?id=100004355231926
Nona Veleva https://www.facebook.com/nona.veleva.5
Stanimir Atanasov https://www.facebook.com/profile.php?id=100004409711089
Stefan Savov https://www.facebook.com/stefan.savov.775
Stoyan Andonov https://www.facebook.com/stoyan.andonov.585
Stoyan Popov https://www.facebook.com/stoyan.popov.180
Todor Dimitrov https://www.facebook.com/todor.dimitrov.79219
Todor Krustanov https://www.facebook.com/todor.krustanov.3
Trayan Petkov https://www.facebook.com/az.trayan.petkov
Vallery Petroff https://www.facebook.com/vallery.petroff
Yoan Zarkov https://www.facebook.com/yoan.zarkov
Андреа Георгиева https://www.facebook.com/chuvalche
Борис Славчев https://www.facebook.com/borislavchev
Дани Иванов https://www.facebook.com/dani.ivanov1234
Диана Стефанова https://www.facebook.com/diana.stefanova13
Кирил Мустанджиев https://www.facebook.com/kirilmustangiev
Кирил Стоянов https://www.facebook.com/k.mendeleev
Марина Каменова https://www.facebook.com/Marina.Kamenova12
Мая Тодорова - Алексиева https://www.facebook.com/profile.php?id=100001978849377
Милен Гурчев https://www.facebook.com/frani.glass
Михаил Малев https://www.facebook.com/profile.php?id=100004467644274
Петя Маврова https://www.facebook.com/petia.mavrova1
Симона Бояджиева https://www.facebook.com/ladybugina
Стефан Коев https://www.facebook.com/koev.stefan
Траян Петков https://www.facebook.com/az.trayan.petkov
Най-коментирани сайтове:
https://www.facebook.com 2155
http://www.segabg.com 1413
krasnoselo
Мишо
moriz
jelen
kork
корк
tanin
masterblaster
first choice
http://www.dnes.bg 864
Мони
Сиси
Зоя
анонимен
Генади
Боян
Преси
Стамен
Вероника
Илия
Симона
Сашо
Ачо
студентка в СУ
Цецка
Гриша
Гоце
обективен
The king
39
47
7
23
60
114
http://www.24chasa.bg 723
галя
Valery Petroff
марина_у.
Марина Каменова
first choice
Траян Петков
toti
durak
presko
regeto
marion
dobri_man
stoyan13
valery
анонимен
kiril_m
kamanaka
first
first choioce
masterblaster
Миро
http://www.dnevnik.bg 680
kirilmend
galinamalina
stronger
krasnoselo
chuvalche
chuvalcheto
croushet
stefan savov
trayan.petkov
kavanozov
мани
trayanpetkov
yanayana
transa_23
миронов
jetero
Blaster
http://www.vesti.bg 488
dimitar_di
Зоя
oficer
darkou
kostau
jetero
dimitart_di
tork
http://www.trud.bg 466
valery13
nonkata
masterblaster
stronger
вальо
Манов
Добри
Винету
марко
Мария
кики
минка
Вихра
Мунчо
Петрана
Здравко
Светльо
бай Слави
наблюдателен
социолог
избирател
Марио
Зоя
Петър
Димо
http://www.standartnews.com 465
потребител
Анализатор
Киро
Беки
омерзен
bake
pesho
peshou
ivan
stark
york
gogi
ah
per
don
gor
polak
to the
delmano
max
grom
tyk
tuk
анонимен
анномен
http://www.actualno.com 366
Ivan Yanev
Galya Carova
Vallery Petroff
Stoyan Andonov
Branimir Kirilov
Todor Dimitrov
Milena Kraicheva
7
1
8
3
4
5
2
6
13
Стамат
Владо
Владимиро в
toraks
stadii
gogol
krhr
entzo
tork
http://www.capital.bg 318
kirilmend
galinamalina
stronger
chuvalcheto
croushet
stefan savov
trayan.petkov
kavanozov
trayanpetkov
Мани
transa_23
миронов
krasnoselo
http://www.novini.bg 276
Вера
Valery Petroff
Димо
вс
рп
кг
3
43
4
29
8
7
1
15
18
30
11
5
36
10
40
21
31
13
52
http://www.investor.bg 227
sonka.74
kroki
jelenski
idm
gorg
shomotou
per24
jetero
king
http://offnews.bg 186
Нона В.
Валката
Дора
Мирослав
korn
emo
Петър
torin
def
boris
kork
Ваня
Добри
Коко
Илия
Тодор
Михаил
Нора
Васил
http://afera.bg 132
korn
emo
ivo
pliok
emil
Вики
kork
http://news.ibox.bg 111
michael
moximilian
nonayan
moximillian
rorik
jetero
http://www.frognews.bg 85
Симеонов
още по-­‐ справедлив
солидарен
Васил
хохохо
Димитров
Янев
Греко
Клара
Кака Лара
Кръгче
Кака ти
Кака ти шамара
Каизер Созе
Каизера
Мадам В.
електоралн а единица
клоун
Мишо
Макс
сашо
дон домат
мижитурка
мони
тони
http://pressadaily.bg 51
Тишо
очевидец
Васко
Дидо
Гаро
сойка
Венче
Соня
Добрева
Вени
Ivan Yanev
Тоти
Зидарова
петракиев
Дони
Стан
Боко
Додо
Мона
Мими
Траян
Стоян
Мима
Захари
Гоце
http://www.mediapool.bg 48
Анонимен 27
Анонимен 68
Анонимен 15
Анонимен 4
Анонимен 10
Анонимен 41
Анонимен 9
Анонимен 64
Анонимен 11
Анонимен 24
Анонимен 5
2
55
16
30
46
90
6
35
7
72
36
3
51
47
http://www.blitz.bg 46
Марина Каменова
Петя Маврова
Ники
Нико
Мони
Андреа Георгиева
Todor Dimitrov
Дончо
дора
Ivan Yanev
Wankata
Ванката
Ясен
Симсън
Драго
Мирела
Борис Славчев
Борето
Kostadina "Koni" Valerieva
Бисер
Соня
Стамат
Краси
Eли
Elitsa Sotirova

Последно променена в Сряда, 12 Февруари 2014 07:30
Влезте, за да коментирате